Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

Obec Šindliar leží na styku Šarišskej vrchoviny s Braniskom pri sútoku Lačnovského  a Kopytovského potoka.

Obec bola založená  v roku 1331 dohodou medzi šľachticom Merše zo Svinie s Mikulášom Šindliar /Nicolai Schindler/ na zalesnenom mieste medzi obcou Štefanovce  a pohorím Branisko.

obec_sindliar.png
vstup do obce
 

Medzi obcami Lipovce a Šindliar sa nachádza množstvo prameňov studených až teplých zemitých kyseliek, ktoré sú od nepamäti  zdrojom kvalitnej a nezávadnej vody. V katastri obce Šindliar sú pre voľný odber zachytené tri pramene a to: prameň Sultán, ktorý sa nachádza v parčíku  v strede dediny a dva pramene na vyšnom konci bez pomenovania. Každý návštevník obce sa preto môže občerstviť a oddýchnuť si v blízkosti prameňov.

V dnešnom období obec žije podobným ruchom ako okolité obce. Pre zložité členenie intravilánu obce  výstavba nových rodinných domov sa vykonáva zväčša na záhradách resp. na uvoľnených parcelách po asanácií starých domov.

V súčasnosti je na trvalý pobyt  prihlásených  545 obyvateľov, z toho 128 obyvateľov rómskej národnosti.

Od roku 1964 je v obci zavedený vodovod, ktorý bol postupne v rokoch 1966 a 1993 rozšírený do dnešnej podoby a z ktorého je zásobovaných 99% obyvateľov.  

Časť obce bola splynofikovaná v roku 1991, kedy bolo vybudované stredotlakové potrubie smerom na obec Lipovce  a druhá časť bola ukončená v roku 1993. Každý kto mal záujem mohol sa pripojiť na plynový rozvod. Tohoto času je napojených na plynový rozvod asi 90% domácností. 

obec_sindliar_1.png
centrum obce
 

Spoločne s obcami Široké, Fričovce obec Šindliar započala v roku 1993 s výstavbou ČOV a kanalizačných zberačov. Táto výstavba pokračuje podľa možností jednotlivých obcí  a z príspevku od štátneho fondu životného prostredia. Je snahou obce Šindliar ako aj ostatných spomínaných obcí túto investičnú akciu čo najskôr ukončiť.

Obec je zriaďovateľom Materskej školy a školskej jedálne.  Kapacita materskej školy je 23 detí.  V súčasnosti je stav plne obsadený.  Materskú školu navštevujú aj deti zo Štefanoviec a Hendrichoviec.  Zamestnané  sú dve učiteľky a v školskej jedálni  jedna kuchárka a pomocná kuchárka a vedúca jedálne v jednej osobe.  Školská jedáleň slúži aj ako  výdajňa obedov pre dôchodcov v obci.    


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Oznamy priamo do mobilu

Vývoz komunálneho odpadu

webygroup
ÚvodÚvodná stránka